Блог

Як Правильно Шпаклювати Стіни | Поради Майстрів

Почнемо з наболілого питання: «чим штукатурити відрізняється від шпаклювати», який часто задають навіть ті, хто замовляє  ремонти квартири під ключ . Штукатурні будівельні суміші призначені для вирівнювання серйозних дефектів і створення міцної основи. Шпаклівка менш міцна, але дає ідеально рівну площину (декоративну або під фарбування). Про те, як шпаклювати стіни, поговоримо в цій статті. 

Які бувають види шпаклівки

Вибір ніж шпаклювати стіни залежить від стану – наявності глибоких тріщин і дефектів, загальних нерівностей і матеріалу. 

Важливо!  Підстава – будівельний термін позначення поверхні, на яку наносять матеріал. Якщо цегла покрити цементним стягуванням, то підставою буде вже не цегла, а цемент, це треба розуміти при виборі матеріалів.

Отже, оцінюємо глибину дефектів і орієнтуємося на основні види шпаклівок:

 • Гіпсові. Дешеві і прості в роботі дозволяють ідеально вивести площині, але бояться вологи і мають невисоку міцність. Плюс в невеликій усадці при висиханні, тому немає тріщин і можна наносити шари (2-3 мм);

 • Цементні. Стійкі до вологи, міцні і недорогі, але мають велику усадку, тому вимагають навичок роботи і особливих умов висихання;

 • Полімерні. Недоліки відсутні, крім одного – висока ціна. 

Також є поділ на сухі і готові. Якщо немає навичок, належить невеликий обсяг робіт, краще вибрати готові варіанти, ціна вище, але наносяться вони набагато простіше. Сухі суміші можна доводити до потрібної консистенції, однак є таке поняття «відкритий час розчину» (зазвичай воно складає 20-30 хвилин). За цей час необхідно витратити весь розчин, якщо хочете отримати якісний результат. 

Проблема готових складів в невеликому терміні придатності і необхідності використовувати розкрите відро протягом обмеженого часу. 

Окремо відзначимо призначення. Зазвичай фінішна шпаклівка призначена для «тонкого вирівнювання», що виключає навіть незначні дефекти. Під шпалери цього не потрібно, за винятком тканинних полотен або створення ексклюзивного інтер’єру. Як правило, робиться тонка шпаклівка стін під фарбування, оскільки на пофарбованої площини помітні навіть дрібні недоліки. 

Отже, ми розуміємо наскільки «нерівні» поверхні, вибираємо відповідні матеріали, а й тут є нюанс. Універсальні суміші дозволяють відразу створити декоративне покриття, навіть без фарбування і додаткового вирівнювання. Досить підготувати основу, і рельєфне покриття приховає інші недоліки. Після фарбування такі інтер’єри виглядають цікаво і доречні в будь-якому інтер’єрі.

Але в складних випадках доведеться працювати «тонко», навіть якщо начебто все рівне. У такому випадку від правильного вибору залежить, наскільки фінішна шпаклівка забезпечить ідеальну гладкість в складному приміщенні.

Точних рекомендацій немає, але якщо є значні вади, після обдирання шпалер оголився цегла і потрібно вирівняти нерівності, то вибір варто робити на користь стартового покриття на основі цементу. В інших ситуаціях краще прислухатися до думки консультантів. Вони ж підкажуть, який краще використовувати інструмент, хоча від загального списку того, що знадобиться для роботи не втекти.

Інструмент, який потрібно для самостійної шпаклівки

Наведемо список:

 • Ємність для приготування розчину, матеріали для покриття зони змішування, наприклад, поліетилен. Очистити місце протоки буває непросто.

 • Дриль і насадка «міксер». Це дозволить швидко приготувати потрібний об’єм розчину.

 • Мірна ємність, щоб відміряти потрібну кількість води і запас чистої (бажано теплою) води.

 • Набір шпателів з шириною від 4-10 см, до 30- 40, щоб шпаклювати стіни в будь-якому місці, а також кутова кельма, щоб вирівнювати кути. Якщо шар буде товстим, знадобиться будівельний черпак для накидання. 

 • Терка і шкурка для затірки. Для шкурки краще купити або спорудити шкуродёр, на якому буде закріплюватися наждачний папір. Для шліфування шкіркою будуть потрібні захисні окуляри, пара респіраторів, рукавички і одяг, який не шкода буде викинути. Пилу буде багато, тому максимально ізолюйте приміщення, в якому будете шліфувати. 

 • Для вирівнювання потрібно рівень. Ідеальний варіант – взяти напрокат лазерний (це прискорить роботи), але можна використовувати спиртовий або довгий будівельний. 

 • Правило. Знадобиться для складних випадків, коли нерівності великі або площа, яку доведеться рівняти по маячкам значна. 

Перед тим як почнеться шпаклівка стін, будуть потрібні інструменти маляра для зачистки і грунтовки, оскільки площині потрібно підготувати. 

Підготовка поверхні стіни під шпаклівку для отримання ідеальної гладкості

Щоб ви могли орієнтуватися в термінології обробників і будівельників пропонуємо невеликий лайфхак:

 • Адгезія. Від латинського adhaesio – «прилипання». Здатність міцного зчеплення матеріалу, що наноситься з підставою. Для будівельних розчинів шорсткість, волога і покриття ґрунтовкою підвищують адгезію, а пил, бруд і різні масляні плями знижують.

 • Тиксотропність. Властивість матеріалу розріджувати при механічному впливі і згущуватися в стані спокою. У будівництві є характеристикою, яка говорить про відсутність патьоків (зсуву) при нанесенні на вертикальні або похилі площини. Чим вище тиксотропність, тим менше зсуватися розчин. 

Обидва властивості впливають на результат. Причому, якщо тиксотропність можна поліпшити, зробивши заміс гущі, то підвищити адгезію можна тільки якісною підготовкою перед шпаклівкою стін. 

Тому ретельно видаляємо залишки старих покриттів, лакофарбові матеріали, шпалери, клей під ними, неміцні старі штукатурки, пил, бруд, масляні плями та інші забруднення. Бажано провести ошкурювання, це додасть шорсткості, після чого видалити пил, що утворився. 

Другим етапом є грунтування. Для цього потрібні інструменти маляра – кисті або валики. Якщо площі серйозні, можна купити або взяти в оренду краскопульт, так грунтування займе менше часу. Такий помічник стане в нагоді і для інших робіт, особливо якщо робиться шпаклівка під фарбування.

Після висихання можна приступати до обробки, не забуваючи, що від того, що ми збираємося робити, залежав вибір матеріалу, і ніякої взаємозамінності тут немає.

Стартова шпаклівка поверхні – грунт для обробки

Грубі (зернисті), але міцні суміші так і називаються – стартові. Їх призначення – підготовка нового, більш рівного підстави для подальшої обробки. Наносять товстими шарами. Деякі виробники пропонують варіанти, в яких товщина сягає 2 см. Особливість стартового покриття – застосування малярської (армуючої) сітки, що робить покриття більш міцним. Майте на увазі, чим грубіше сітка, тим рівніше буде площину. 

Наносити необхідно суцільно. За сітці шпаклювання стін робиться досить просто, та й вирівнювати легше. 

Спосіб застосуємо, якщо немає істотних нерівностей, в іншому випадку буде потрібно використовувати маячки.

Маячная шпаклівка стін

Алгоритм дій і рекомендації тут такі:

 • Маяки (дерев’яні або металеві) виставляються по вертикалі і вирівнюються в один рівень. Закріплюються, як правило, гіпсовими грудками (швидко сохнуть), але ні в якому разі не металевими шурупами;

 • Вирівнювання по горизонтальному рівні проводиться поки гіпс не затверділа; 

 • Склади використовують стартові, при великих нерівностях іноді застосовують штукатурку. В іншому випадку бажано вибрати цементну основу (дешевше) і стежити за рівномірністю висихання, щоб не утворилися тріщини;

 • Як шпаклювати по маяках – питання відкрите, традиційно широким правилом, від низу до верху. Правда, професіонали працюють по-різному. Склад наноситься з надлишком і розгладжується в міру просування;  

 • Зазвичай заповнюють простір між двома маяками, рухаючись послідовно від кута, але професіонали можуть працювати одночасно з усією площею; 

 • Маяки застосовують і для інтер’єрних рішень. Рівній площині можна надати кривизну, увігнутість, що вигідно виглядає при обробці прохідних зон яскравими глянцевими фарбами.

У будь-якому випадку це один з видів стартовою підготовки, після якої необхідно знову заґрунтувати, і все буде готово до декоративної обробки. 

Фінішна шпаклівка стін: декоративна або під обробку

Ринок пропонує універсальні суміші, це дешевше ніж купувати «старт плюс фініш», і два рази покривати площу. Але окремий фінішний матеріал має дрібну зернистість, і на дотик покриття виявляється ідеально гладким, з універсальними варіантами такого ефекту не досягти. 

Друга особливість – нанесення дуже тонкого шару, що дозволяє тільки шпаклівка фінішна, і ніяка інша. Тому має сенс використовувати ці переваги, щоб отримати ідеальну рівність.

шпаклівка тріщин

 • Оглядаємо результат стартовою обробки, дрібні тріщини злегка обробляємо гострим предметом, сильно не поглиблюючи, пилососимо місце і покриваємо грунтовкою. 

 • Ретельно затираємо місце, видаляючи залишки надлишки. Щоб домогтися ідеальної рівності, рекомендуємо зробити це навіть на гіпсокартоні. 

 • Після висихання ошкурівать тонкою шкіркою, щоб приховати дефект повністю.

Кімната буде виглядати плямистої, але буде повністю готова в обробці, і можна приступати до фінальної стадії робіт. 

Як правильно шпаклювати стіни

Почнемо з підготовки. У воду додаємо порошок (не навпаки), рівномірно перемішуємо міксером до отримання однорідної консистенції без грудок. В’язкість визначаємо по стіканню зі шпателя, тістоподібна консистенція НЕ буде стікати. Іноді для підвищення еластичності додають клей ПВА, але це необов’язково. Практичні рекомендації як наносити шпаклівку на стіни такі:

 • Стартові розчини можна накидати будівельним черпаком і розрівнювати широким шпателем рухами «внахлест». Не звертайте уваги на сліди торців, вони підуть зі шліфуванням або сховаються фінішним покриттям; 

 • Кути акуратно формуємо кутовий кельмою, інші варіанти небажані, так як якість буде низькою;

 • Працюємо двома руками. На широкому шпателі – запас суміші, маленьким наносимо на ділянку, великим робимо остаточне вирівнювання;

 • Вигладжують ділянку від низу до верху (або як зручніше), домагаючись тонкого і рівного покриття. Невеликі артефакти ігноруйте, вони заберуться після ошкуривания;

 • Працюйте методично, не поспішаючи. Якщо все зробити правильно, результат буде радувати око.

Є деякі особливості в тому, як шпаклювати стіни фінішною шпаклівкою, на цьому зупинимося докладніше:

Як правильно шпаклювати стіни під шпалери?

Бажано не менше, ніж в два проходи. Товсті шпалери вибачать дрібні нерівності, тонкі зажадають уважності і ретельної шліфовки. Дорогі варіанти знадобляться тільки під тканинні або тонкі шпалери.

Як правильно шпаклювати стіни під фарбування?

Фарба, особливо глянсова, не прощає помилок, тому використовуємо тільки дрібнозернисті склади. Мінімум два рази, кожен шліфується і грунтується після повного висихання. Бажано перед фінальним покриттям пройтися пилососом, що покаже дрібні недоліки, які можна ще закрити.

Шліфувати треба шкірками, не нижче 240.

Особливості шпаклівки під фарбування

Необхідно вибирати дуже дрібнозернисті склади, фарба виявить (візуально) розмір більше 0,3 мм. Шліфувати необхідно вручну, легкими рухами (без зусиль) і дрібною шкіркою, інакше залишаться подряпини, які фарба проявить.

Важливо!  Потрібна висока білизна, інакше проступлять некрасиві плями.

Як бачите, нічого складного. Терпіння, уважність і ретельність будуть запорукою успіху в обробці, щоб квартира засяяла і радувала око. Ну, а якщо не впевнені в своїх силах, звертайтеся, у нас багаторічний досвід, і майстри не заперечуватимуть, щоб ви подивилися, як це робиться на практиці.