Блог

Як правильно стелити ламінат – розбираємося з професіоналами

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

Спочатку оцінюємо, на що будемо стелити ламінат

Підстава, на якому буде проводитися укладка, має відповідати кільком вимогам, яким приділяється особлива увага:

 • Поверхня повинна бути рівною, різні тріщини і дефекти не повинні перевищувати значення 3 мм на погонний метр або 4 мм на 2 м2;

 • Чорнову підлогу не повинен мати перепадів по висоті (допустимий ухил не більше 2 мм на погонний метр);

 • Основа повинна бути очищеною від пилу, бруду і дрібного сміття.

Це головне правило того, як правильно постелити ламінат, щоб уникнути швидкого зносу і швидкого ремонту.

Підготовка основи для різних покриттів відрізняється.

Бетонні підлоги (плити)

 • Усуваємо нерівності, зачищаємо неміцні ділянки (зазвичай на старих стежках), оцінюємо однаковість рівня;

 • При необхідності демонтуємо стару стяжку і вирівнюємо заново;

 • Незначні відхилення можна вирівняти тонким шаром наливної підлоги або іншої сумішшю;

 • Після висихання ретельно грунтуємо.

Перш ніж постелити ламінат на підготовлену основу, проводимо додаткові заходи. Наведемо повний перелік того, що потрібно. Вибирати вам, але на «голий бетон» стелити ламінат не можна:

 • На готову стяжку наноситься гідро (тепло, шумо) ізоляція, з закладом на стіни ~ 3-4 см .;

 • Укладається електричну теплу підлогу;

 • Настилається підкладка, на яку будуть покладені ламелі.

Тепер приміщення готове до робіт з декоративним покриттям. 

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

дерев’яні підлоги

 • Старе покриття повністю розбирається для оцінки стану лаг і підстави під ними;

 • Проводиться очищення від бруду і сміття, криві і підгнилі лаги повністю змінюються;

 • На вирівняні лаги настеляється чорнова покриття (рекомендується фанера), тепло- шумо- і гідроізоляція влаштовується під лагами або в просторі між ними;

 • Після вибору підкладки кладемо ламінат. 

Роботи з деревом більше, і вона більш копітка, але при правильному монтажі листів фанери основа вийде більш рівною. Одночасно підоснова завдяки властивостям деревини буде тепліша і «тиха», ніж бетон.

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

Незалежно від підстави, вибір підкладок досить широкий, залежить від бюджету  ремонтних робіт по квартирі , бажання власника і додаткових цілей (збереження тепла, зниження рівня шуму і т.д.). Як правило, вибір відбувається після того, як визначилися, що саме буде укладено на підлогу.

Перш ніж думати, як стелити, вибираємо, що саме

Зазвичай починають з класу міцності і кольору (фактури) поверхні ламелей, але професіонали радять спочатку визначитися з типом (способом) з’єднання:

 • Замок click простіше в роботі, ламелі просто вставляються одна в іншу;

 • Замки lock зажадають докласти зусилля (до клацання), підбиваючи сусідні ламелі киянкою;

 • Обидва види можуть бути посилені клейовим з’єднанням, яке використовується все рідше (поверхня стає неремонтопригодной).

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

Практично всі декоративні покриття представлені з тим чи іншим замком, тому далі звертаємо увагу на клас міцності.

Структура будь-якого виду і типу покриттів приблизно однакова. Нижня – тонка основа, в середині – зазвичай складальні плашки, посилені по периметру буковими вставками. Верхній шар більш міцний, декоративний, покритий декількома шарами лаку. У розрізі виглядає ламель приблизно так.

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

Верхній шар і задає міцність, маркується (по зростанню) від 21 (самий неміцний і дешевий) до 34 (підвищеної міцності і дорогий). Для побутових умов вибирати міцність треба для кожної зони окремо. У передпокої буде більше прохідність, значить, більше стирання. У спальній кімнаті навантаження менше, можна заощадити на міцності і т.д. Професіонали рекомендують вибирати в діапазоні від 31 до 34, невелика переплата забезпечить більш тривалий термін служби. А для вбудованої шафи або ніші в кімнаті можна і 21 вибрати.

Правило одне – чим вище цифра, тим довше термін служби без втрати презентабельного зовнішнього вигляду. 

Після вибору виду і типу ламелей залишилося визначитися, на що стелити ламінат.

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

Підкладка обов’язкове, висока її ціна – запорука довголіття фінішного покриття підлоги. Ринок будматеріалів сьогодні пропонує такі її види:

 • Пробка. Має «пам’ять форми» (відновлюється після деформації), екологічно чиста, тепла, з відмінною шумоізоляцією, але коштує дуже дорого. До того ж доведеться ретельніше вирівнювати підстава;

 • Спінений полістирол. Теплоємність, вологостійкий, недорогий, але за кілька років втрачає пружні властивості (продавлюється), та й сам матеріал пожежонебезпечний;

 • Фольгований поліетилен. Володіє теплоотражающим ефектом (за рахунок фольги). Вологостійкий має опір до агресивних середовищ, коштує недорого;

 • Інші матеріали, що поставляються в рулонах, зовсім недорогі, мають різні характеристики, але цілком справляються з основним завданням.

 

На замітку! Що стелити під ламінат не матиме особливого значення, якщо виконати головні вимоги для підкладки: нівелювання нерівностей підстави, розподіл навантажень на ламелі, створення теплового бар’єра між основою і декоративним покриттям. 

Як правильно провести розрахунок в залежності від виду розкладки

Правильний розрахунок кількості необхідних ламелей прямо залежить від важливого моменту – виду підсумкової розкладки. Як постелити ламінат самостійно вибирає кожен. Наведемо основні варіанти розкладок.

палубна

Найпростіша в роботі, від стіни до стіни, мінімальні відходи різання, особливих навичок не вимагає. Використовується в двох варіантах – паралельно або перпендикулярно вікнам. Недоліки приховані в естетиці, вузькі приміщення виглядають більш вузькими, маленькі зменшуються (при паралельній укладанні). Мінуси пом’якшуються при виборі світлого відтінку покриття, тому дизайну інтер’єру при такому варіанті укладання треба приділити окрему увагу.

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

діагональна 

Лінії стиків йдуть по діагоналі приміщення, від кута до кута. Візуально збільшує площу, але трудомістка, потребує точної підгонки стиків і створює велику кількість відходів різу. Виглядає ефектно.

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами 

У розбіг (вона ж ялинка або кутова)

Ламелі укладаються за принципом паркетної дошки, як правило, від одного кута, під кутом 90 градусів один до одного. Виглядає красиво і ефектно, але потрібно майстерність. Не знаючи, як стелиться ламінат складних конфігурацій, своїм руками за таку роботу краще не братися.

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

змішана

Типовий випадок – по периметру палубна розкладка, в утвореному квадраті (прямокутнику) діагональна або в розбіг. Робота складна, але якщо правильно підібрати ламінат, і знаючи як його стелити, приміщення справляє враження інкрустованого паркету.

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

Розібравшись з видом розкладки, можна розрахувати, скільки знадобиться декоративного покриття. При складній конфігурації точне число не отримати, тому орієнтуватися краще на поради фахівців:

 • Для палубних варіантів – площа статі + 10-15% запас на рез і відходи;

 • Діагональна розкладка – запас не менше 20%;

 • На змішані укладання і в розбіг доведеться закласти близько 40% відходів. 

Коли матеріал обраний, ви знаєте довжину дошки і її площа. Чим довше дошка, тим більше може бути відхід. Орієнтуєтеся так: якщо сторона, уздовж якої піде укладання, довга, то і ламінат варто вибрати довше.   

У будь-якому разі не викуповуйте залишки, адже якщо трохи не вистачить, знайти точно такий же буде не так просто. Хоча якщо дизайн передбачає певний хаос, то різні відтінки виглядають цілком непогано.

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

На фото, до речі, правильний приклад напрямку укладання, в даному випадку від дверей до стіни неправильної форми. Вибрали матеріал, все підготували і купили необхідну кількість? Саме час перейти до того, як стелити ламінат.

Інструменти і допоміжні матеріали, які будуть потрібні

Для спокійної роботи потрібно не так багато інструментів:

 • Киянка дерев’яна або обрезиненная (її можна замінити звичайним молотком і дерев’яним бруском), щоб підбивати ламелі;

 • Куточок, рулетка, будівельний різак, ножівка або електролобзик (будь-який інструмент, що забезпечує тонкий рез без задирів кромок) і олівець (стирається маркер);

 • Якщо в кімнаті з підлоги йдуть труби опалення, знадобиться дриль, щоб просвердлити отвори (можна зробити і електролобзиком). 

Ще один інструмент потрібен для фінішних шматків біля стін, це добойник для ламінату. Взагалі назв у нього безліч, але купувати не обов’язково. У будь-якого домашнього майстра знайдеться відповідний предмет. 

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

Залишилося запастися допоміжними матеріалами. Буде потрібно скотч для проклейки стиків підкладки, клини для установки біля стін і клей для проблемних зон (іноді підкладку простіше приклеїти, ніж вирівнювати). 

Тепер запитуємо в Інтернеті, як правильно стелити ламінат і дивимося відео. Зазвичай вистачає 2-3 різних джерел, але якщо у вас складні ділянки, можливо, доведеться пошукати підходящі ролики.

Залишилося приступити до роботи і успішно її закінчити. 

Проста інструкція того, як укласти ламінат самому

Підкладка розстеляється по всій площі кімнати і ні в якому разі не внахлест! Стики проклеюємо скотчем акуратно, щоб не виникало зморшок і підкладка не “стирчала». 

 

Лайфхак. Рулонний матеріал розкачайте заздалегідь, дайте йому «вилежатися». Щоб процес йшов швидше, накидайте зверху кілька ламелей, щоб притиснути, як слід. Через добу працювати буде набагато зручніше.

 

Викладаємо першу лінію дощок біля стіни, що не стикуючи їх, щоб переконатися, що ізоляція (якщо вона є) і підкладка зайшли на стіну. Визначаємо місця установки клинів (1 на торець і 3 по довгій стороні буде достатньо).

Щоб укласти перший ряд, треба ретельно перевірити косинцем перпендикулярність стін (регулюємо клинами), підбиваючи дошки до стіни. Починаємо стикувати ламелі, а, дійшовши до протилежної стіни, відміряє відстань, що залишилася і відрізаємо потрібний шматок.

Важливо! Ріжемо акуратно, залишок відрізаною дошки стане початком другого ряду!

З залишку починаємо другий ряд, і тут є тонкість. Якщо замок lock, приєднуємо послідовно одну ламель за одною. Якщо click, спочатку доведеться зібрати цілком смугу (по всій довжині) і вже потім пристикувати її до покладеної частини. Панелі з замками lock можна збирати і не рядно, іноді це спрощує роботу.

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

Місця у труб з підлоги обходимо, акуратно висвердливши отвори і випив одну ділянку. Його при установці краще приклеїти.

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

Останній ряд найскладніший, зазвичай не потрапляє «в ширину» і вимагає підрізування.

 

Лайфхак. Щоб обійтися одним різом, переверніть ламель, притисніть до клинам і проведіть лінію різу. Після чого переверніть її і встановіть на місце. 

 

Як правильно стелити ламінат - розбираємося з професіоналами

Залишилося нагадати про деякі корисні, але не обов’язкових, рекомендаціях:

 • Не знаєте, як стелітьламінат на підлогу різного кольору? Перед початком роботи розкладіть ламелі по малюнку і пронумеруйте, тоді точно не помилитеся;

 • Лінії замків обов’язково натріть воском або схожим складом. З’єднувати буде простіше, плюс це стане додатковим захистом від вологи.

 • Якщо підкладку приклеїти до основи плямами в шаховому порядку, вона буде менше збиватися.

Щоб постелити ламінатправільно, не треба поспішати, краще дотримуватися простих правил, і все у вас вийде. А якщо сумніваєтеся, довірте цю роботу професіоналам компанії «Перебудова», ми поклали вже не один десяток тисяч квадратних метрів ламінату.