Блог

Як утеплити квартиру зсередини

Неправильне утеплення стін всередині створить не комфорт, а проблеми

Спочатку трохи теорії, щоб виникло розуміння проблем, які доведеться враховувати і вирішувати, в тому числі на етапі постановки завдання. 

Почнемо з мінусів:

 • Будь-яка внутрішня обшивка, неважливо, вирівнювання гіпсокартоном, шумо- або теплоізоляцією, зменшує площу кімнати і знижує висоту стелі;

 • Необхідно винести (зрушити до незачепленим кутах і вкрити) всі меблі, оскільки присутні «брудні роботи»;

 • Внутрішня обшивка не ліквідує пояски (містки) холоду, їх усуває тільки зовнішня теплоізоляція;

 • Зроблене з помилками утеплення квартири зсередини прискорює руйнування зовнішніх огороджувальних конструкцій (так в теплотехніці називають виходять назовні несучі стіни).

Останній момент вимагає теоретичного пояснення. Головний ворог будь-яких будівельних конструкцій, чорновий і чистової обробки – волога. Під час опалювального сезону вологість в кімнаті може падати до рівня 40-45% (радіатори сильно сушать повітря), і навіть при використанні зволожувачів вона залишається на рівні 55-60%. 

Важливо! Якщо в повітряному середовищі є волога, при певних умовах вона випадає в якості роси. Температура, при якій це відбувається, так і називається – «точка роси». При 100% вологості «роса» буде на всьому, що в кімнаті. При цьому 0% вологості існує тільки в т.зв. «Потрійний точці». Це особливі умови температури, тиску і вологості при яких вода одночасно пар, рідина і лід.  

Не думайте, що це відступ від теми статті, «точка роси» прямо пов’язана з нашим завданням – як утеплити стіни, уникнувши помилок.

Подивимося на зміну температури «зовні всередину» в типовому будинку вторинного житлового фонду (сучасні матеріали менш теплопровідні, в новобудовах проблема не така гостра).

Оцінимо, де виявиться «точка роси» в кожному випадку при вологості приміщення в 60%:

 1. Волога конденсується на поверхні стіни всередині приміщення. Звідси цвіль, грибки та інші неприємності. Особливо в кутових кімнатах, що мають дві зовнішні стіни.

 2. Вода з’явиться всередині шару, що утеплює, причому вона буде «плавати» по товщині, змочуючи внутрішні шари ізолюючого матеріалу.

 3. Роса випаде на зовнішньому утеплює матеріалі, і якщо утеплення вентильований, швидко просохне, в кімнаті при цьому буде тепло і комфортно.

Тому основна увага при вирішенні завдання теплоізоляції треба приділяти не збереженню тепла, а боротьбі з вологістю. 

Побічні проблеми, які викликає утеплення будинку зсередини

 • Неможливість ліквідувати витік тепла через вікна;

 • Складнощі утеплення примикають площин (кутова стінка, підлогу і стелю);

 • Труднощі з вписуванням радіатора в стіну, яка стає набагато товщі.

Нагадаємо, до чого може привести бажання утеплити стіну зсередини. Точка роси зміститься всередину несучих огороджувальних конструкцій, які почнуть швидко руйнуватися, особливо по зовнішніх кутах будівель. Найтепліше в квартирі не стане, через втрати тепла через вікна, оскільки швидко зруйнується теплоізоляція віконної рами. Оскільки воно буде приховано обробкою, ви цього навіть не помітите.

Що буде відбуватися всередині стін, які утеплені

Усередині утеплених стін підуть непомітні спочатку процеси:

 • Коливання температури і вологості створять сприятливе середовище розвитку мікроорганізмів;

 • Зволоження і висихання спровокують деформації, що руйнують декоративне оздоблення;

 • У «пирозі утеплення» утворюються порожнечі, тріщини та інші дефекти, які негайно заростають цвіллю.

Як бачите, питання серйозний, іноді потрібно серйозний  ремонт двокімнатної квартири . Не просто так дуже багато фахівців проти того, щоб робити утеплення стін всередині квартири, тим більше своїми руками. Проте, розуміння проблематики дозволяє подолати більшість труднощів, головне – правильно «скласти пиріг».

Як уникнути негативних наслідків при внутрішньому утепленні

Досить слідувати чітким рекомендацій:

 • Точно розрахувати товщину утеплювача, визначивши місце, де буде розташовуватися «точка роси»;

 • Застосувати високоякісну ізоляцію (паро і вологоізоляцію), матеріали з низькою паропроникністю, які не піддаються згубному впливу вологи;

 • Перед тим як робити утеплення стін в квартирі, ретельно обробити утеплювати зони антисептиками, відповідними грунтовками і складами; 

 • Виключити повітряний прошарок (бульбашки) між зовнішнім огорожею і внутрішнім пирогом. В ідеалі утеплювачі клеять до стін «суцільним» способом, і ні в якому разі не по «маячками»;

 • В опалювальний сезон підтримувати в приміщенні нормальний рівень вологості (50-60%), температури (~ 20-22 градуса). Уникати різких перепадів (відкриття вікон), періодично провітрюючи приміщення. Оптимальний варіант – клапани провітрювання у вікнах;

 • При наявності балкона або лоджії їх необхідно утеплити зсередини в першу чергу, по всьому периметру;

 • Максимально ліквідувати пояски (містки) холоду, для чого буде потрібно їх виявити і вжити відповідних заходів.

Як ви розумієте, складнощів у вирішенні завдання більше, ніж здається, причому найчастіше виникають приховані проблеми, виявити які самостійно практично нереально. Проте, професіонали добре знайомі з труднощами, так що створити комфорт, утеплити зсередини, можна. При цьому ціна питання залежить від складності ситуації.

Підготовчі заходи, що дозволяють вирішити питання – як вибрати утеплювач для стін 

Алгоритм дій наступний:

Оцінка і аналіз теплових втрат за допомогою приладів

Можна звернутися в будь-яку компанію, що має тепловізори, це вже дасть оцінку. У нашій компанії використовуються додаткові методики оцінки, що дозволяють оцінити проблемні зони. Наприклад, конструктивні посилення фасадів і кутів будівель (як правило, металеві балки), що дозволяє знизити втрати тепла на цих ділянках.

З’ясування особливостей зовнішніх огороджень

Особливо на предмет наявності металу у вигляді армування, посилення силового каркаса і т.д. Без розуміння картини перепадів теплопровідності грамотної теплоізоляції не зробити;

Проектування захисту від тепловтрат

З розрахунками точки роси, товщини шару, що утеплює, конструкції «пирога» і т.д. 

Паропроникність і товщина повинні «зрушити» точку роси якомога ближче до зовнішньої стіни, ідеально – в шар зіткнення утеплювального матеріалу з основою захисної конструкції.

Теплоізоляційні властивості повинні забезпечити перепад температури не менше 18 градусів. Внутрішній шар повинен бути «тепліше» несучої стіни. «Пиріг», яким робиться утеплення кімнати зсередини, повинен залишатися «сухим» в широкому діапазоні температури і вологості.

Сьогодні на ринку пропонується кілька варіантів, що мають свої переваги і недоліки, ми їх розглянемо окремо. 

Покрокова інструкція створення правильної конструкції утеплювального «пирога»

 1. Зовнішня захисна конструкція, внутрішня частина стіни ( «підстава») повинна бути очищена, оброблена антисептичними складами, грунтами глибокого проникнення і ретельно висушена.

 2. Рама віконного отвору ретельно утеплюється по всьому периметру спеціальними складами, а не монтажною піною

 3. Якщо в отворі вікон металеві опорні елементи, їх краще ізолювати деревом, по периметру приклеївши стійкі теплоізоляційні плити. Наприклад, перлітоцементні. Основний утеплювач при цьому можна вибрати невеликої товщини, ефект буде досягнутий.

 1. При роботі з металевим каркасом місця примикання до зовнішньої стіни необхідно ізолювати відповідними стрічками, щоб не створювати нові містки холоду. Простий монтаж, як в прикладі, неприпустимий, витоку тепла залишаться.

 1. Прохід на балкон доведеться розібрати, зміцнити і теплоізолювати окремо, особливо в нижній частині. В ідеалі – розмістити перед виходом вбудований конвертор, якщо дозволяє система опалення.

 1. На підготовлену основу монтується каркас, пароізоляція. В осередку каркаса укладається теплоізоляційний матеріал, знову пароізоляція и зовнішня обшивка. Зазвичай гіпсокартон, але припустимі й інші варіанти. 

Тепер ще кілька важливих моментів, без яких вжиті заходи не будуть ефективними. Зверніть на це увагу, оскільки помилка поширена, і вище за текстом наведено приклад фото, на якому вона допущена:

 • Утеплення квартири не робиться «по одній стіні». Необхідно ліквідувати витоку по всім сусіднім площинах – примикають стіни, підлогу і стелю. Для Одеси досить 0,75-1 метра, для деяких регіонів України ширина додаткового утеплення може досягати 2 метрів;

 • Для кутової квартири (дві стіни зовнішні) необхідно буде додатково утеплити всю підлогу і стелю, навіть якщо міжповерхові перекриття з пустотних бетонних плит;

 • Найбільш ефективною буде вентильований ізоляція (як вентильована теплоізоляція фасадів), але такі рішення коштують дорого, і не в кожному будинку можуть бути реалізовані.

Як ви розумієте, оптимально рішення – настояти на теплоізоляції фасаду, але якщо це неможливо в силу різних причин, то доведеться працювати зсередини. 

Правильний вибір матеріалу – половина успіху в рішенні задачі

Розглянемо 3 основні варіанти, розкривши їх плюси і мінуси

Мінеральна вата

Переваги – низька теплопровідність, простота укладання в каркас (бажано з дерева), висока заповнюваність і ремонтопридатність.

Недолік (вважається в інших ситуаціях плюсом) – висока паропроникність. У утеплювачах цього класу, що застосовуються всередині приміщень, точка роси часто виявляється в середині шару і стає розсадником бактерій, грибків і плісняви. Якщо думаєте, як утеплити стіну в квартирі зсередини так, щоб не чорніла, відмовтеся від цього варіанту. Цвіль всюдисуща, позбутися від неї непросто, і за пару років вона «проросте» через будь-яке декоративне покриття.

Головне достоїнство мінеральної вати – невисока ціна і простота монтажу.

пенополистерол

Зауважимо, що екструдований краще звичайного, спіненого.

переваги:

 • Невисока ціна;

 • Простий монтаж за допомогою дюбелів тарельчатого типу або клею;

 • Відсутність виникнення вологи всередині плит;

 • Наявність пазів (в ряді плит), що дозволяють робити непроникні стики;

 • Мала вага, висока міцність на стиск;

 • Відмінна адгезія до більшості підстав.

Недолік – практично не ліквідує шум і деформується при температурах понад 60 градусів. 

пінополіуретан

Варіант недешевий, але практично ідеальний.

переваги:

 • Не вимагає гідро- і пароізоляції;

 • Наноситься за місцем, в каркаси будь-якої конфігурації;

 • Не пропускає вологу;

 • Має найвищий коефіцієнт термічного опору;

 • Має відмінну адгезію до будь-яких підстав;

 • Дозволяє прибрати «містки холоду», не утворює щілин і стиків;

 • Допускає нанесення декоративного покриття (при армуванні сітками).

При цьому температурні деформації в діапазоні 95-105 градусів, так що тріщини на штукатурці не з’являться.

Недолік – при дії відкритого полум’я виділяє небезпечні речовини і плавиться. Але в цьому відношенні стійкі тільки мінвати з особливими просоченнями.

Ще один недокументований плюс – швидкість робіт. Для порівняння, укладка мінплит в осередок займає 5-10 хвилин, обробка такої ж за площею зони пінополіуретаном – 1-2 хвилини. 

Вибір, звичайно, залишається за вами, наше завдання – дати повне і достовірне уявлення про складнощі, з якими можна зіткнутися. Якщо обдумали, чим утеплити стіни всередині, залишилося зрозуміти, скільки це займе часу, в який момент краще проводити роботи, і скільки це буде коштувати.

Кращий час для робіт весняно-літній період, а ось оцінку з аналізом правильно робити взимку, поки страждаєте від холоду. Взимку ми зможемо точно визначити проблемні зони, виявити всі витоки тепла і скласти проект ліквідації втрат. Картина проблемних зон допоможе заощадити і не намагатися отримати «запас міцності» там, де він виявиться надмірний. 

Але навіть без попереднього аналізу, можна скласти загальне уявлення про вартість комфортного мікроклімату.

Скільки утеплювача знадобиться для внутрішнього утеплення стін

Відмовтеся від розрахунку обсягу, що виглядає привабливо з точки зору рулонів теплоізоляційних матеріалів. Вони гарні для фасадів, всередині приміщень ви виявите нерівномірність товщини, дефекти при розкачування, розриви та інші недоліки.

Вважати необхідно тільки плитні варіанти і тільки по площі. Наведемо приклад, зовнішньої стіни (НЕ кутовий) кімнати висотою 2,5 м при ширині 3,5 м:

 • Площа утеплення 8,75 м2, мінус каркас (5%) = 8,3 м2;

 • Теплоізоляція примикають стін і стелі це ширина по всьому периметру, крім статі: 2,5 + 3,5 + 3,5 = 9,5х0,75 = 7,2 м2.

Разом, буде потрібно 15,5 м2 ізолятора і стільки ж (в складних випадках два шари) пароізолірующую плівки. 

 

На замітку! Вартість каркаса залежить від складності конфігурації, зазвичай вона становить приблизно 15-20% від загального кошторису. Роботи в попередній розрахунок не входять. Теплоізоляція примикає до стіни статі окреме завдання, для цього існують спеціальні варіанти стяжок. 

 

Якщо каркас типовий, то нам знадобиться приблизно 28 погонних метра дерева або напрямних, кріплення і приблизно 2 літрів грунту і антисептиків. Без точного розрахунку товщини шару, утеплення зсередини не буде працювати.

Розраховувати на «чарівні» властивості інноваційних тонких покриттів не варто. Тепловідбивний шар хороший для теплої підлоги, але в відсутності тепла він просто не працює.

При неправильному утепленні зовнішніх конструкцій не врятує навіть пінополіуретан всередині.

Але орієнтир у вигляді площі у нас є. 

Як обчислити товщину утеплювача

Від неї залежить втрата корисної площі кімнати, якість заощадження тепла. Це пряма залежність між існуючими втратами і коефіцієнтом теплопровідності. Чим нижче теплопровідність, тим ефективніше захист від втрат, нижче витрати на матеріали і роботи.

Орієнтуватися треба на порівняльні характеристики, які легко знайти в мережі. Ось приклад:

Перекласти на більш зрозумілу мову це можна так: чим менше значення коефіцієнта, тим менше необхідна товщина.

Якщо ще простіше, то 10 см товщини мінеральної вати утеплює так само, як 2,7 см пінополіуретану. Іншими словами, обидва шару, незважаючи на різницю в товщині, забезпечать падіння температури в 18 градусів. 

Всі рішення досить дорогі, чи варто розглядати дешеві альтернативи?

Чим ще можна утеплити стіни зсередини

Найдешевший варіант – порожній усередині каркас, обшитий вологостійким матеріалом або гіпсокартоном. Повітряний прошарок позбавить від промерзають стін, але не від конденсату і супутніх проблем, про які ми розповіли. Така ідея підходить для тимчасового (1-2 роки) рішення.

Сьогодні будівельний ринок постійно пропонує новинки: спінений, фольгований поліетилен, спінену кераміку, «теплу» штукатурку. Можливо, матеріали гідні, але вірити рекламі не варто, теплоізоляція перевіряється тільки роками експлуатації в непростих умовах. Одна справа – випробування в лабораторії, зовсім інше – експерименти на ваших стінах.

Так, можливостей пропонують багато, як правило, дорогі, «гарантують» результат і навіть відсутність втрати корисної площі. Але запевняємо, поки ці інновації не пройшли практичних випробувань, ризикувати не варто. Краще зателефонуйте в нашу компанію, ми разом оцінимо проблему, з’ясуємо слабкі місця і знайдемо бюджетне рішення. Перевіреними методами, дійсно гарантують комфортний мікроклімат в кімнатах.