Блог

Як вибрати колір стін

Психологія кольору в інтер’єрі добре вивчена

Пасаж Ільфа і Петрова від імені Остапа Бендера часто цитується дизайнерами, які, спілкуючись із замовниками, шукають відповідні відтінки: «Чорний колір – занадто траурно. Зелений не підходить, це колір звалилася надії. Ліловий – немає! Рожевий – пішло, блакитний – банально, червоний – занадто вірнопіддано. Доведеться пофарбувати Антилопу в жовтий колір. Буде ярковато, але красиво ».

Багато в чому жартівливе висловлювання справедливо, особливо в частині «ярковато», адже це основний вплив кольору на людину. Але перш, ніж розглядати колір в інтер’єрі, згадаємо трохи теорії, яка нині тісно переплетена з практикою.

Досконалість колірного кола дозволяє вибрати оптимальне поєднання кольорів із заданим впливом на людей. Від однозначного схвалення до неприйняття, що добре ілюструє неприйняття епатажно одягнених персонажів. Отже, перед нами типовий колірний круг, що відображає основний спектр веселки:

Приказка, що відображає порядок кольорів, відома всім. До списку не входять білий і всепоглинаючий чорний кольори, проте їх коло враховує в відтінках.

Головний розподіл, що враховується і в психології – на «теплі» і «холодні» кольори. Причому заспокійливі відтінки бувають з обох сторін кола. Насичення кольору йде від білого центру (пастельні тони) до завершення кола – чорного або дуже темного тону.

 

Психологія кольору в  дизайні інтер’єру  передбачає особисте сприйняття. Подивіться на цей малюнок, тільки не кажіть «мій улюблений синій». Обміркуйте, який відтінок для вас нейтральний, тобто настільки комфортний, що не викликає емоцій. Універсальні рекомендації є (холодні тони ближче до центру кола), але відтінок, який сподобається саме вам, найкраще підійде какцвет стін для спальної. 

Наступний момент – вибір поєднання кольорів. Його роблять на підставі правила «Золотого перетину»:

 • Монохроматичне оформлення. Як випливає з назви, ті самі «50 відтінків сірого» або будь-якого іншого кольору;

 • Комплементарне поєднання протилежних (по діаметру) кольорів і відтінків відноситься до контрастних варіантів;

 • Окремо-комплементарное. Теж контрастне поєднання;

 • Тріада. Рівномірно компенсує урівноваження, в якому досягається максимальний контраст;

 • Квадрат. Задає однакову насиченість (тон), створюючи при цьому різноманітність, пом’якшує контрасти;

 • Тетрада. Поєднання, в якому однакова насиченість відтінків, але за основу беруться два, а два інших – додаткові, що підкреслюють основу.

Ось так це виглядає в практичному застосуванні

Зверніть увагу, якщо взяти за основу одну лінію спектра, можна органічно наситити кімнату поєднуваними тонами. Аж до семи, тобто буквально всіма кольорами веселки. Головне, зробити це правильно, уникнувши колірної еклектики. 

Саме час подивитися, як окрема лінія спектра виглядає в інтер’єрі, і як можуть виглядати поєднання відтінків.

Заспокійливі кольори гарні, але доречні не скрізь

Щоб оцінити, як кольору в інтер’єрі впливають на нас, давайте розглянемо кожен окремо.

білий

Вважається марким, але робить позитивний вплив на фізичний стан, візуально розширюючи кімнати, надає бадьорості, наповнює енергією. Вважається кращою основою для формування інтер’єрів на основі особистих колірних переваг. Психологи і дизайнери рекомендують бути акуратніше, надлишок білого може надавати і негативний вплив. 

червоний

Вимогливий і агресивний, проте, здатний «заряджати» енергією колір. Негативно впливає в великих обсягах на літніх людей і дітей, тому не рекомендується для них і кімнат, в яких ми проводимо багато часу. У чистому вигляді складно поєднується з іншими відтінками крім білого і природного вигляду деревини. Таку кімнату можна пом’якшити акцентами, але три рази подумати перед вибором рекомендують всі дизайнери.

жовтий

Це найактивніший колір в інтер’єрі, що спонукає до творчості, розумової активності і т.д. Яскраво-жовті кольори стін – відмінний будильник вранці, тому на кухні його вітають всі дизайнери. Але навіть м’які відтінки не рекомендуються для дитячих (діти стануть занадто збудливими) і спалень (буде важко заснути без повної темряви). 

помаранчевий

Ідеальний компроміс між жовтим і червоним, психологія кольорів вважає його практично позбавленим недоліків. Психологи навіть виявили ідеальне поєднання для ранкової чашечки кави або чаю

 

Позитивний, що налаштовує на мирні відносини і відмінний настрій колір має масу плюсів, але одночасно один з найбільш вимогливих до відтінку. Не варто зловживати яскравістю, особливо в поєднанні з червоним, так як подібний інтер’єр буде занадто близький до агресивного стилю.

Якщо вибрати колір стін більш темним, додавши штори схожого відтінку, то використання тріади додасть контрасту. Це зробить пробудження більш активним, а приглушене освітлення буде сприяти релаксації та комфортному нічному відпочинку. Якщо штори щільні, то нічник світло-блакитного спектру потужністю 0,5-1 Вт дозволить вночі не наштовхнутися на меблі і не потривожить сон. 

зелений

Природний, природний, значення зеленого кольору складно переоцінити. Насиченість відтінків надає освіжаючу дію. Не просто так в будь-якому інтер’єрі живі рослини виглядають доречно. Але надлишок зеленого надає настільки заспокійливо вплив, що хилить на сон. Здавалося б, для спальної ідеальний варіант, але немає, вранці буде не так просто прокинутися і перейти до активного дня. Вибір буде оптимальний для кімнати відпочинку або вітальні, особливо з контрастним підлогою.

рожевий

Практично у всіх культурах цей «жіночий» або «дитячий» колір розташовує до безтурботності і відноситься до ідеального оформлення дитячої кімнати. З точки зору науки, ефект пояснимо. При зниженні інтенсивності тонів ми краще бачимо рожевий, ніж інші кольори спектральної лінії. Хороший вибір для жіночої спальної, що створює затишок і почуття захищеності. На чоловіків цей відтінок також виробляє сприятливий ефект, подивіться на картинку і переконайтеся в цьому самі. Оцінивши, які відтінки ви помітили першими.

синій

Синій колір в інтер’єрі не можна розглядати у відриві від фіолетового і блакитного відтінків, вони занадто тісно переплітаються. Синій пригнічує агресивний настрій, сприяє створенню позитивних емоцій, сприяє концентрації уваги. При цьому надлишок або перенасичені тони майже не поєднуються з іншими акцентами колірних рішень. Відзначено, що вплив кольору на психіку людини в цій частині спектра найбільш активне. Не варто переборщувати, таке оформлення не кращий вибір для меланхоліків. 

Фіолетовий тон, як і поглиблений синій колір, ще більш вимогливим до кімнати. Особливо насичених тонів на межі червоних відтінків. Не просто так бордовий колір психологія поки не рекомендує для житлових приміщень. Сприяючи зосередженості, фіолетові стіни можуть викликати замкнутість в собі, навіть якщо розбавити фон контрастними акцентами або пом’якшити білим.

Чорний

Строго кажучи, це не колір, але вплив чорного оточення на психіку колосально. За ним числяться депресії, нервові розлади. Але чомусь деякі дизайнери, вважаючи його агресивним, і не оцінивши, як колір впливає на самотню людину, впевнено рекомендують для квартир холостяків. 

Похмуре лігво – перше, що спадає на думку. Холостяки, якщо ви спокусилися картинками, дайте собі шанс на нормальний відпочинок – пом’якшите чорний сірим, в кінці кінців, це одна монохроматична лінія. Додайте лофт, і результат стане більш комфортним для проживання.

Сподіваємося, оцінка впливу кожної лінії спектра виявиться корисною для первинного вибору, а щоб вибір був правильним, нагадаємо про ще одну науку. 

Хромотерапія і тверде «ні» сірості

Хромотерапія – лікування світлом (видимим його спектром або кольором). Вплив на людину різних ліній спектра викликає позитивні зміни в організмі, що було помічено ще древніми греками. Раніше застосовували призми і сонячне світло, зараз технології змінилися, але результати викликають повагу. Це позитивна динаміка поліпшення стану вегетативного статусу і психоемоційного стану, зняття депресії і багато іншого. 

Принцип позитивного впливу – що розташовує до релаксації обстановка і вплив на сітківку ока квітами обраних ліній спектра. Це не шарлатанство, а практикуються методики в шановних поліклініках, хоча принципи взяли на озброєння і салони SPA.

Як колір впливає на людину, ми вже в цілому окреслили. У хромотерапії враховуються індивідуальні переваги та особливості характеру пацієнта. Виявляють це після того, як людина проводить кілька хвилин в сумній, сірої кімнаті, позбавленої будь-яких колірних акцентів. Такий безжалісний експеримент пригнічує, притупляє реакцію, налаштовує на негатив, але загострює спрагу яскравих кольорів. Вийшовши з сірого, ми яскравіше сприймаємо все навколишнє, буквально воспрянув духом, готові до творчості і активності. Навколо і без того багато сірого, особливо восени, тому такій обстановці ми говоримо рішуче «НІ!». 

Нагадаємо, що світ квітів безмежний. Ви коли-небудь замислювалися, якого кольору наше Сонце? На нього боляче дивитися, але повірте, воно сяє всіма барвами веселки. Може тому сонячні відтінки ми так любимо? Так воно виглядає в кольоровий ретроспективі:

Щоб вибір оформлення інтер’єрів був безпомилковим і багато років радував око, залишається обміркувати свої і членів сім’ї переваги.

Які кольори підійдуть для кімнати

На думку психологів, з яким згодні дизайнери:

 • Теплі тони – для зон активного відпочинку, помірного проведення часу в колі сім’ї або гостей; 

 • Холодні варто вибрати для спальної, якщо не готові стримати позитив оранжевого тони насиченістю барв;

 • Для дитячих – краще спокійні пастельні тони з холодного спектра, поєднаного з акцентами з теплою боку; 

 • Для прихожих без природного освітлення краще підійдуть яскраві, сонячні відтінки;

 • Для робочого кабінету приглушений синій виявиться кращим з точки зору зосередженості.

Пам’ятайте, що рішення все одно за вами. Ну а наша компанія готова недорого втілити в життя будь-який вибір, пропонуючи матеріали, яскравість і довговічність яких давно себе зарекомендувала. 

Стаття написана головним дизайнером підрозділу по дизайну інтер’єрів, Юрієм.