Блог

Важливість поновлення або прокладки електропроводки можна недооцінювати

Важливість поновлення або прокладки електропроводки можна недооцінювати

У комунікаціях один з головних елементів проводка, квартира без неї не може бути на ній. Зручності можуть бути у дворі, воду можна принести з собою, але без електрики після заходу сонця будинок стає затишним тільки у печі, а в квартирі і свічки не рятують від зневіри.

Професійний електрик що-небудь придумає, а як бути простим смертним?

Головне – не впадати у відчай, розділіть проблему на етапи, серед яких основні це:

 • Проводка в квартирі новобудови;

 • Заміна електропроводки в квартирі старого фонду;

 • Ремонт (заміна) окремої лінії квартирної електромережі.

Об’єднує ці завдання – електрику, без якого про комфорт або про ремонт можна забути.

Раніше ми писали , головне – почати ремонт з комунікацій і обмовилися, що про електриці поговоримо окремо. У цій статті розглянемо, чому цариці комунікацій приділяють окрему увагу.

Почнемо з простого завдання: з чого почати, якщо мережа зношена, і заміна проводки неминуча без експертиз і думки фахівців. Рекомендація одна – починаємо з азів. Обійдемося без конспірології, в історії коротких замикань вона зайвий елемент:

 • У лазні вигоріла стіна, причина загоряння – монтаж з порушеннями норм. Можна помітити кріплення вигорілого повністю покриття. 

 • Заміна електропроводки в квартирі викликала спалах щитка. Облицювання вигоріла повністю, залишився тільки каркас.

 • Відкрите полум’я знищило ГРЩ, відключення автоматів не врятувало.

 • Помилка при монтажі щитка викликала коротке замикання проводки і пожежа. Добре, що не встигли змонтувати декоративні матеріали.

Досить прикладів, щоб не намагатися своїми руками робити роботу, для якої фахівці роками вчаться, здають іспити і проходять практику під керівництвом наставників? Але не будемо нагнітати, обійдемося без теорії змов електриків. 

Частина перша. Розмітка кріплення в бетон, штроби в стіні і точні розміри ліній

Будь-яка робота з електромережею починається з проекту, ніхто точних креслень вимагати не стане. 

Щоб скласти проект майбутньої енергомережі, візьміть крейду, олівець і листок паперу:

 • Пройдіть по кожній кімнаті, намалюйте місця для розеток і вимикачів;

 • Лампочки, які будуть на стелі, можна відзначити на підлозі під цими точками;

 • Намалюйте на стінах лінії, за якими буде йти проводка (неважливо штроба це або короб);

 • Складіть список електроприладів (споживачів), вказавши для кожного приблизну потужність в кВт;

 • Порахуйте кількість ліній, бажаний варіант – окрема підводка до кожної групи точок. Це дасть кількість автоматів захисту в розподільному щитку.

Пояснимо останній пункт. У кімнаті планується 5 або більше лампочок, що включаються одночасно – це одна лінія. Якщо заплановані два або три варіанти освітлення, то і ліній потрібно стільки ж. На фото правильно організована електропроводка трикімнатної квартири.

Закінчивши з цим етапом, можна приступити до «чорнової роботи». 

Лайфхак. На цьому етапі не треба купувати кабель, досить забезпечити тимчасову схему підключення інструментів. Кабель і гофру можна купити після того, як все буде готово для проводки.

Частина друга. чорнова робота

Варіантів заміни проводки в квартирі кілька, у кожного свої плюси і мінуси:

 • Штроблення стін під проводку приховає комунікації, але зажадає зусиль і часу для забезпечення надійності харчування кожного споживача;

 • Вибір підвісної (натяжної стелі) спростить роботу доморощеного електрика;

 • Приховані дроти в електриці мінус, якщо не враховувати вимоги нормативних документів. Ремонт зажадає руйнування і відновлення декоративного оздоблення.

Заощаджуємо на роботах, не забуваючи про здоровий глузд. 

Різновиди кріпильних елементів

Розводку під стелею полегшили нові елементи кріплення. Вибір за вами, порівняємо ці варіанти

 1. Хомут з ​​зачепами типу «дюбель». Вдавлюється в просвердлений отвір, надійно утримуючи провід. Недоліки – сила зчеплення не дозволяє витримати гофру.

 2. Підручні смуги для масової проводки (підвіси системи Кнауф). Дозволяють заощадити на свердлінні в стелі. Для десятка проводів на 1,2 п.м. достатньо двох точок кріплення.

 3. Підвіси кабельних систем з засувками. Вони зручніше, можна додати будь-яку кількість проводів.

 4. Гачки на двосторонньому скотчі. «Ноу-хау» виправдало себе в якості тимчасових рішень. Важкий провід вони не витримають, електропроводка відірветься, і проблем не уникнути.

Зараз рекламують «самоклеючі майданчики з засувками». Переконують, що використання спеціального клею забезпечує довголіття системи. Неправда, в замкнутому просторі волога і інші фактори суттєво погіршать характеристики клею, і проводка відвалиться від стелі.

Такий спосіб можна рекомендувати в якості тимчасового рішення, якщо немає розуміння конфігурації майбутніх приміщень в новобудові. 

Надійним методом є стельова розводка на «кліпсах» в гофре. Пластиковий елемент кріпиться в бетон дюбелем, в кліпсі замикається гофра, після чого розцінка прокладки кабелю від профільної компанії буде обнулена. Хороша економія на ремонті електрики.

Відповідний інструмент дозволить заощадити

Якщо потрібна проводка в стіні, штроблення можна зробити своїми руками, підготувавши фронт робіт для професіоналів.

Це не так складно, як здається. Відповідний інструмент, декількох насадок. Якщо зайнялися ремонтом, він окупиться, головне правильно його застосувати.

Наприклад, розглянемо болгарку:

 • Прокладка штроби можлива, але пилу і бруду буде дуже багато;

 • Якщо треба швидко видалити стару плитку, досить змінити насадку;

 • Знадобилося в бетоні висвердлити отвір для підключення розетки (підрозетники)? Це можна зробити, витративши пару хвилин на установку інший насадки. Свердлити краще до того, як почнете різати в стінці штробу. 

Важливо! Не читайте Лайфхак про те, що можна руйнувати стіну напилком або зубилом. Відповідний інструмент прискорить роботу, і результату досягнете без надмірних зусиль. 

Закінчивши з підготовкою, можна викликати професійних електриків, але дещо можна зробити своїми руками до їх появи. Наприклад, можна заощадити на штробах, розвівши проводку до розеток по підлозі. Економно, але професійні електрики категорично проти такої розводки, погоджуючись на прокладку під плінтусом.

Після підготовчих робіт вартість підключення буде невисокою, при гарантованій якості виконаних робіт та відсутності небезпеки коротких замикань і інших неприємностей. 

Схема підключення розетки – це знання квітів проводів

Схема проста, треба пам’ятати про кольори проводів. Непосвяченому людині невтямки, що кольори проводів в електриці це не спроба прикрасити нудну життя електрика. У міжнародних стандартах визначаються 16 видів провідників, кожен з яких має кольорове маркування. У квартирах і приватних будинках три види провідника, кольори яких міняти заборонено.

Жорсткі стандарти дотримуються всі професіонали. Має сенс запам’ятати ці правила:

 • Жовтий і зелений кольори заборонено застосовувати окремо, слід застосовувати тільки в комбінації жовто-зеленого кольору для заземлення;

 • Нейтральний або середній провідники слід ідентифікувати синім кольором. Для проводу під напругою використання цього кольору неприпустимо;

 • Для фазних провідників кращими кольорами є чорний, коричневий або сірий.

Подивіться на будь-який куплений в магазині (трижильний) кабель, і обов’язково побачите ці колірні варіанти. 

Таке позначення проводів в електриці загальноприйнято. При ремонті майстер повинен бути впевнений, що жовто-зелений це земля, синій – нуль (нейтраль), дроти інших квітів можуть бути під напругою. Чи не засвоїли ці правила, залиште в спокої готову електропроводку, монтаж довірте фахівцям. 

Заміна щитка в квартирі і підключення потужних електроприладів – завдання професіоналів

У новобудовах встановлюють тимчасовий щиток з мінімальними висновками (пара розеток, 2-3 лінії освітлення і т.д.). Для початку робіт такого підключення досить, але перед включенням всіх ліній щиток повинен відповідати навантажень. Для цього наші фахівці складають «проект енергетичної системи квартири» з довжиною ліній, споживачами і т.д. Це дає розуміння потужності споживання на кожному напрямку.

Важливо!  Головна проблема з точки зору максимального споживання – кухня, а максимального захисту – санвузли.

Чи не обмірковуйте, як зробити правильно, якщо не маєте знань в електриці. Потужність і сила струму в проводах зіграють злий жарт. Підключення потужних споживачів (мікрохвильовка, духовка, посудомийка і т.д.) задача для професіоналів.

Не намагайтеся поміняти щиток самостійно, щоб не сталося того, що ви побачили на фото на початку статті.

Грамотна схема включає підключення ліній (кожну на свій автомат), перевірку ізоляції, захист від короткого замикання, а вінчає роботу установка УЗО (дифавтомати). 

Хочете, щоб вся електрика в будинку працювала бездоганно – прислухайтеся до наших рекомендацій. А саме: заощаджуйте на чорнових роботах, а не спроби зробити все своїми руками. Ми все підключимо, і за якість роботи електрики в вашій квартирі відповімо репутацією нашої компанії.